Náš start-up SmartGuide, inovativní platforma pro publikování vlastních digitálních audioprůvodců, získal 1. místo v soutěži Velká cena cestovního ruchu na HOLIDAY WORLD 2023 v kategorii e-projekt!🥇 Jsme nadšení, že máme kolem sebe úspěšné projekty a gratulujeme 🎉

Velká cena cestovního ruchu na vlně udržitelnosti se konala 17. března v Praze jako již 16. ročník, na kterém byly oceněny nejvýznamnější počiny na poli turismu v České republice. Vítězové prestižní soutěže Velká cena cestovního ruchu byli slavnostně vyhlášeni během zahajovacího dne mezinárodních veletrhů cestovního ruchu a regionální turistiky Holiday World a Region World, které až do neděle probíhají v areálu PVA EXPO v pražských Letňanech.

Letošní ročník soutěže, tradičně vyhlašované komunikační agenturou COT group, přinesl jednu zásadní novinku – soutěžní kategorii Nejlepší inovativní marketingová komunikace. Přihlašovatelé mohli vybírat i ze tří tradičních kategorií, kterými byly Nejlepší elektronický projekt, Nejlepší udržitelný projekt a Nejlepší turistický produkt v cestovním ruchu.

Signifikantním rysem šestnáctého ročníku prestižní soutěže byl akcent na udržitelnost. „Téměř pětina všech projektů byla přihlášena do kategorie Nejlepší udržitelný projekt. A dlužno podotknout, že šlo o projekty opravdu zajímavé. Jsem osobně ráda, že se český cestovní ruch nese na vlně tohoto světového trendu a že čím dál více subjektů z oblasti turismu přistupuje k rozvoji svého podnikání i oboru jako takového zodpovědně a s ohledem na lokální komunity i budoucí generace,“ uvádí jednatelka COT group Eva Frindtová. „Zájem přihlašovatelů a kvalita jejich udržitelných projektů jsou jednoznačným potvrzením správnosti našeho loňského rozhodnutí obohatit Velkou cenu cestovního ruchu o tuto kategorii,“ dodává. Na nedostatek práce si ale nemohli odborní porotci stěžovat ani v dalších třech kategoriích. Počtem přihlášených projektů byl 16. ročník Velké ceny cestovního ruchu rekordní – poroty složené z odborníků na cestovní ruch, marketingovou komunikaci, grafiku či udržitelný rozvoj posuzovaly celkem 60 produktů, kampaní a dalších počinů od 44 přihlašovatelů.

Ceny vítězům byly předány ve spolupráci s agenturou CzechTourism na konferenci Fórum cestovního ruchu, která je doprovodným programem veletrhů Holiday World a Region World. Ty se konají v termínu 17.-19. března v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Martin František Přívětivý, generální ředitel a místopředseda představenstva pořadatelské společnosti ABF, říká: „Je nám velkou ctí, že jsme opět mohli spojit síly s COT group na organizaci této prestižní soutěže. Počet a kvalita přihlášených projektů mne utvrzují v přesvědčení, že cestovní ruch se úspěšně odrazil od ‚covidového dna‘ a míří kýženým směrem. Věřím, že se to projeví i v jednotlivých veletržních expozicích a že si návštěvníci našich veletrhů přijdou na své.“

Vítězové Velké ceny cestovního ruchu 2022/2023

V nové kategorii Nejlepší inovativní marketingová komunikace se porotě nejvíce líbil projekt nazvaný Chybí nám tu lidi – marketingová kampaň pro restart turismu po požáru v Českém Švýcarsku od společnosti ČESKÉ ŠVÝCARSKO O.P.S. Cílem projektu je inspirovat dosud nerozhodnuté Čechy, aby trávili babí léto/podzimní dovolenou v Českém Švýcarsku, zlepšit mediální obraz destinace a ukázat, že České Švýcarsko je stále atraktivní a bezpečné a ukázat schopnost destinačního managementu rychle a efektivně dopomoci návratu turistů do destinace po ničivém požáru v červenci 2022. Dle poroty se jedná o skvělý marketingový počin. V krátké době projekt dokázal oslovit cílovou klientelu a jedná se o přesně cílenou a účinnou krizovou komunikaci.

Jako nejlepší elektronický projekt zvítězil projekt SMARTGUIDE od stejnojmené společnosti SMARTGUIDE S.R.O. Platforma SmartGuide umožňuje turistickým atrakcím, destinacím a cestovním kancelářím vydávat digitální cestovní průvodce během několika dní, s minimálním rozpočtem a s mnohem lepší kvalitou a adaptací do již připraveného prostředí. Vyjádřeno jednou větou: To, co udělal Booking.com pro hotely, Uber pro taxíky a Youtube pro videa, dělá SmartGuide pro cestovní průvodce. Porotu oslovilo celkové technické řešení, komplexnost a výborné výsledky původně české aplikace, která řeší průvodce po celém světě a dělá tak i reklamu naší zemi v celé síti audioprůvodců v telefonu.

Vítězem kategorie Nejlepší udržitelný projekt se porotě nejvíce líbil počin RESTAURACE THE ARTISAN – PRAGUE MARRIOTT HOTEL. Restaurace The Artisan klade důraz na udržitelný a odpovědný přístup k hospodaření s cílem dosáhnout zero-waste provozu. Svým hostům připravuje moderní českou kuchyni s využitím čerstvých, sezónních surovin od lokálních farmářů a z vlastní produkce. Porota se ve svém hodnocení velice líbila myšlenka restaurace, která na ekologických a lokálních surovinách postaví svůj byznys. Oceňuje, že Artisan myslí opravdu na všechno – od vlastních bylinek po zero-waste. Slovy jednoho z porotců „Za mě klobouk dolů!“

Jako nejlepší turistický produkt byl v poslední kategorii vyhlášen projekt Technotrasa – surová krása společnosti Moravian-Silesian Tourism, s.r.o. s má za cíl pozitivně ovlivnit návštěvnost stávajících technických atraktivit včetně zapojení nových, a to prostřednictvím jednotící myšlenky, společného příběhu, který by vhodnou formou motivoval návštěvníky hlavních a hojně vyhledávaných atraktivit (Dolní oblast Vítkovice, Landek Park, Důl Michal atp.) rovněž k návštěvě méně známých a málo navštěvovaných subjektů v regionu. Porota ocenila především využití všech smyslů, zapojení dětí a rodičů (např. Tatra s tátou), jedná se o komplexně a profesionálně propracovaný a strukturovaný marketingový mix zajištující prezentaci kraje.

Představení prvků industriálního, řemeslného a technického dědictví umožní využít všechna specifika kraje a dopřát tak potenciálním návštěvníkům jedinečný zážitek. Kromě řádných ocenění pro projekty, které se umístily na stupních vítězů jednotlivých kategorií, byly předány i speciální ceny COT group, ABF a CzechTourism. Kompletní přehled výsledků najdete v přiložené tabulce. Skleněné trofeje pro vítěze vyrobila sklárna Rückl.

O soutěži:
Velká cena cestovního ruchu upozorňuje na nové počiny a má napomoci pracovníkům státní správy i soukromým subjektům působícím v tomto oboru při vytváření nových produktů a jejich marketingu. Tuto soutěž tradičně organizuje společnost COT group, v 16. ročníku se spoluorganizátorem stala společnost ABF. Partnerem byla agentura 6CzechTourism.