Když se podíváš zpět na svoji kariéru, které období bylo nejtěžší?

Nejtěžší období byly začátky podnikání. Firmu jsem založil v druhém ročníku bakalářského studia na ČVUT a na začátku jsme o zakázky soutěžili v konkurenci starších firem. Ve společnosti panuje ustálené dogma, že starší firma je automaticky i kvalitnější. Jedním z našich prvních úkolů proto bylo dokázat, že to tak nemusí být vždy.

Co bylo nejtěžší na začátcích vašeho podnikání a jak jste krizi překonali?

Náročné bylo přesvědčit zákazníky, že i mladší firma může být kvalitnější než ta starší, proto jsme si od začátku zakládali právě na kvalitě, a to i když se nikdo nedívá. Jsme obrovští perfekcionisté a jako architekti si dáváme záležet na každém výkrese, který vytvoříme. Dbáme i na ty, na které se zákazník ani pořádně nepodívá. Přidané hodnoty si nikdo ani nemusí všimnout, ale v konečném důsledku se to vždy projeví, a to je důležité.

Co bys poradil každému, kdo zvažuje založit firmu?

Nezakládejte firmu, pokud nejste přesvědčení o důvodu, proč je nutná. 9 z 10 startupů selže. Pokud chcete být tím 1 z 10 musíte prokázat obrovskou houževnatost. Level nadšení, který to vyžaduje, je prostě příliš vysoký na to, abyste mohli založit firmu s každým dobrým nápadem, který máte. Pokud ale najdete důvod, o kterém jste plně přesvědčeni, nenechte se odradit okolnostmi a následujte ho.

Kterou svoji vlastnost považuješ za tu nejdůležitější pro vedení své firmy?

Klišé odpovědí je vytrvalost, ale jakkoli klišé odpověď to je, vnímám to jako absolutní pravdu. Nemůžete začít podnikat s tím, že předpokládáte, že vám všechno vyjde na první pokus. Velmi mi pomohla také schopnost do firmy přitahovat ty nejtalentovanější lidi, jaké znám.

Co je na šéfování největší otrava?

Nenapadá mi nic, co by na šéfování byla obrovská otrava. Jste nuceni dělat rozhodnutí, které dopadají na celý váš tým a když uděláte chybu, tak to cítí všichni. To je ale součást balíčku s názvem podnikání, musíte si na to zvyknout.

Co tě žene?

Myslím, že v dnešní době mají firmy mnohem větší vliv než dříve. A žene mě dál touha zjistit, kam až takový pozitivní vliv může sahat.

Máš nějaký podnikatelský vzor?

Mám mnoho podnikatelských vzorů. Důležité ale je si nikoho neidealizovat a z každého se inspirovat tím, v čem vyniká. Pokud bych měl říct jedno jméno, tak Elon Musk rozhodně patří mezi velice inspirativní osoby.

Co tě na jednání spolehlivě rozhodí?

Pokud se ho účastní zbytečně mnoho lidí, kteří by na něm být nutně nemuseli. Pokud střetnutí výrazně nepřináší hodnotu, není nutné, abyste jím mrhali svůj čas.

Co děláš, když máš krizi?

Radím se s blízkými. Je totiž velká šance, že podobnou krizi měl už někdo koho znám. Důležité je proto správně se ptát.

Co je tvoje guilty pleasure?

Občas chodíme surfovat na různá místa po západní Evropě. Vybíráme si méně známé destinace a zkoumáme okolí a kulturu.

Čím jsi v životě promarnil nejvíc času?

Jako malé dítě jsem měl pocit, že smysl života dospělých je najít si bezpečnou práci a příliš nevyčnívat z davu. Jakmile vystoupíte z této bubliny, otevírá se svět zcela nových možností.

Jaká byla tvoje nejlepší životní investice?

Studium na Harvardu. Získal jsem obrovské množství nových informací, naučil se další způsoby myšlení a nasbíral mnoho nezapomenutelných zkušeností. Hlavně jsem to všechno zažil ve skupině neuvěřitelně výjimečných lidí, kde máte doslova pocit, že každá jedna osoba vedle vás se chystá v něčem změnit svět.

Co je na podnikání nejhorší?

Podnikání je časově velmi náročné a musíte být proto připraveni dělat ústupky. Pokud chcete podnikat, nejlepší čas je začít, když jste mladý a nemáte tak velké množství odpovědnosti za jiné lidi.

Co je na podnikání nejlepší?

Schopnost se podívat na analýzu situace, v níž se svět nachází a mít možnost ji změnit. Vliv podnikání postupně roste. Před sto lety měli vrcholoví politici mnohem větší vliv než vrcholoví podnikatelé, dnes se tento rozdíl začíná zmenšovat.

Na co se těšíš v budoucnu?

Jsem fascinován technologiemi a pokroky, které se nám jako společnosti daří tvořit. V naší generaci nás s největší pravděpodobností čekají plně autonomní vozidla, cesta na Mars a možná i všeobecná umělá inteligence. Zejména před posledním si musíme udržovat také respekt, ale zároveň nesmíme zapomínat, o jaké impozantní milníky se jedná.