Bývalí studenti Českého vysokého učení technického v Praze pomáhají znovu nastartovat cestovní ruch v Česku. Startup SmartGuide, který založili, nabídne Čechům možnost cestovat bezpečně, a to s minimalizací rizika nákazy Covid-19. Projektu, který podpořilo také Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, poskytuje zázemí inkubátor ČVUT InQbay.

SmartGuide je digitální platforma pro snadné publikování moderních turistických průvodců v chytrém telefonu po zajímavých místech na celém světě. Aplikace je volně ke stažení, cestovatele provádí virtuální průvodce po okolí jako místní. K tomu využívá nejmodernější technologie včetně geolokace s automatickým spuštěním audio stopy, rozšířenou realitu a umělou inteligenci.

S pandemií Covid-19, která měla zásadní dopad na cestovní ruch, se změnily potřeby turistů i turistických atrakcí a objevily se nové výzvy. Díky rychlé reakci platformy SmartGuide mohou cestovatelé pokračovat v objevování Česka. S pomocí chytré aplikace se mohou podívat na místa, která nejsou přeplněná a vyhnout se zbytečnému kontaktu s ostatními turisty i průvodci. Projekt byl pro svou aktuálnost a přidanou hodnotu podpořen také Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR v rámci programu chytrých opatřeních proti Covid-19.

„Jsem rád, že se na ČVUT stále rodí projekty, které velmi praktickým způsobem brání šíření Covid-19. S digitální aplikací mohou cestovatelé poznat krásy České republiky a dozvědět se mnoho zajímavých a užitečných informací. Bez živého průvodce také dodrží bezpečnou vzdálenost od dalších lidí,“ uvedl doc. Vojtěch Petráček, rektor ČVUT v Praze.

„Aplikace SmartGuide udělá z každého mobilu doslova osobního průvodce, který provede cestovatele po hlavních atrakcích i neznámých zákoutích a vypráví jim zajímavé příběhy o těchto místech, a to i pokud nemají připojení k internetu.  Aplikace umožní návštěvníkům poznávat krásy naší země samostatně a bezkontaktně, čímž brání šíření koronaviru. Navíc bude aplikace napojena přes eRoušku na státní systém chytré karantény,” říká Jan Doležal, ředitel startup společnosti SmartGuide.

SmartGuide má za sebou již několik úspěchů, je českým startupem roku 2020, podařilo se mu také vyhrát na veletrhu Holiday World v Praze 1. místo v kategorii nejlepší startup v cestovním ruchu. Firma se také umístila v top 3 mezi 90 českými startupy na SeedStars nebo v celoevropské soutěži startupů od Harvard alumni.

Více informací najdete na: https://www.smart-guide.org/